Menu

FC Broby kan åbne igen med corona-regler

image (Foto: FC Broby)
Kenneth Hansen
11. maj 2020 kl. 11:06
Fra den 11. maj kan bolden rulle på FC Broby's fodboldbaner igen.

Så fik vi grønt lys til at vores medlemmer må komme tilbage på fodboldbanerne.

Kravet for at vende tilbage er dog at vi følger myndighedernes anvisninger og fodboldens corona-regler, det betyder desværre også at der endnu ikke er givet grønt lys til kampe, turneringer og stævner. Vi henviser til det vedhæftede regelsæt. https://dbu.dk/…/protokol-fodboldens-corona-regler-07-05-20…

Klubbens holdning er klar:
Folkesundhed er vigtigere end fodbold. Og fodbold må ikke bidrage til at sprede smitte hverken på eller udenfor banen i dansk fodbold.

Opstart for de enkelte hold:
I vil blive kontaktet i de enkelte holds facebook grupper, af trænere og bestyrelse, vedr. opstart for de enkelte hold og vilkårene for opstarten. Der vil blive udpeget en corona ansvarlig for hver årgang som sammen med træneren vil blive instrueret i krav og regler for genstarten.

Klubbens Corona ansvarlige:
Hvis der er corona relaterede spørgsmål vedr. fodbold opstarten kan forældre, spillere eller andre kontakte klubbens corona-ansvarlig Simone Stage Jørgensen på mail st@fcbroby.dk eller på telefon 40213726 hvor hun træffes efter kl. 17.00.

Broby, den 9/5 2020
FC Brobys bestyrelse